Muži „A“: Měnín zkazil premiéru trenérskému týmu + rozhovor s trenérem Vaníčkem

0:3 (0:2)

Branky: 8′, 27′ Ondrůj Enrigue, 81′ Zeman LukášS

• FK Ořechov: Hrbáček – Denčev (39′ Skoupý), Buček, Březina, Jančík (67′ Lankaš) – Fiala, Svat – Vaněk, Cvingráf, Janda (77′ Dvořáček) – Staněk; (Náhradníci: Skoupý, Lankaš, Dvořáček)
  • SK Měnín: Fruhvirt – Farmačka, Lacko, Aujeský, Zeman, Sliva, Gold, Absolon, Vykouřil, Dohnálek, Ondrůj; (Náhradníci: Černý, Banongo, Husák, Žáček)

Po vcelku dlouhé zimní pauze, kdy FK Ořechov převzal nový trenérský tým v čele s trenérem Mgr. Petrem Vaníčkem a asistentem Patrikem Korčákem, nastal den prvního soutěžního utkání v jarní části sezóny 2018/19.

Obměna trenérského vedení však nebyla jediným zimním zásahem do „A“ mužstva Ořechova. Tým opustili i hráči v čele s Jiřím Prokešem ml. a nebo Jakubem Cihlářem. Nutno podotknout, že tito hráči patřili mezi jedny ze základních kamenů sestavy (oba měli po podzimní části sezóny na kontě 6 branek) což především dlouhodobě platilo právě pro zmíněného Cihláře, který tvořil poslední 4 sezóny kostru záložních řad Ořechova. Právě i kvůli těmto odchodům se situace pro novému trenéra vůbec nezjednodušila, ba naopak. Z toho důvodu se očekávaly příchody nových hráčů pro doplnění sil a tak se i později stalo. Do týmu se v zimní přípravě přidali Martin Březina, Jakub Dvořáček, Jan Jančík a Bohumil Staněk.

V krásně prosluněný nedělní den se na domácím hřišti v Ořechově sešly k 15. kolu soutěžního utkání okresního přeboru pro Brno-venkov týmy domácího Ořechova a Měnína. Již před utkáním bylo jasné, že se bude jednat o zajímavý duel, ve kterém se střetnou dva týmy z vrchní části tabulky.

Domácí naskočili v mírně improvizované sestavě, kdy zranění vyřadilo ze hry dva důležité hráče základní jedenáctky, kapitána Lukáše Fialu a Tomáše Bednáře, které na jejich pozici museli nahradit Martin Březina a Marek Cvingráf. I přes očekávání stylu hry Měnína nedokázali domácí hráči včas reagovat na rychlost ofenzivních hráčů hostů. Jejich prvotní taktika se dost opírala o dalekonosné nákopy za obranu, kde dělal veliké problémy hostující hráč s číslem 16 – Enrigue Ondrůj a s číslem 10 – Adam Sliva. Právě zmíněný Ondrůj se díky tomu zapsal jako první na listinu střelců. Po dalekonosném odkopu obrany Měnínu se zmíněný hráč utkal v rychlostním souboji s domácím gólmanem Hrbáčkem, který se vydal daleko od brány aby zkusil být jako první u nakopnutého míče. To se však nestalo jelikož o krok rychlejším byl Ondrůj, který tak dokázal v 8′ minutě poslat svůj tým do vedení – 1:0. Hra Ořechova se však ani tím nepoučila a byla stále pomalá z čehož hostující hráči stále mohli těžit. Po pár dobře odvedených soubojích od domácího stopera Bučka, který nejednou zažehnal nebezpečí se opět dokázal hráč Měnínu po nakopnutém balónu uvolnit. I tentokrát se snažil Hrbáček výběhem za vápno odkopnout míč, což se mu ale zase nepovedlo a hostující útočník byl znovu u míče o krok napřed. Tentokrát však situace dopadla odlišně. Útočník Měnínu se snažil ihned prvním dotekem překopnout gólmana a poslat míč do odkryté branky jako tomu bylo při první gólové situaci. Proti tomu byl však Hrbáček, který se ve snaze blokovat střelu srazil se zmíněným střílejícím útočníkem. Po nehezkém střetu, ze kterého si Hrbáček odnesl žlutou kartu naštěstí vyvázli oba hráči bez zranění. O pár minut později se v zajímavé situaci ocitli domácí hráči, když přímý kop z levé strany hřiště nasměroval hlavičkou k tyčce Bohumil Staněk avšak byl mu odpískán ofsajd. Ihned v zápětí se znovu dostal do samostatného úniku Ondrůj, jehož razantní střelu dokázal gólman zbrzdit ale i přesto míč ve 27′ minutě zapadl za tyčku – 2:0 pro Měnín. Domácí již pochopili, že musí zkusit učinit změnu, a tak šel ze hry v 39′ minutě Denčev, kterého nahradil Skoupý. Ve zbytku první části si již domácí dokázali pohlídat hru a tak byl stav po první půli stále 2:0 ve prospěch Měnínu.

Ihned ze začátku druhé půle se Ořechov snažil nakopnout a zrychlit svoji hru což se i začalo místy projevovat. Hra se více uklidnila a zpřesnila. Hosté se však i přesto dokázali dostávat do daleko vyloženějších akcí, z čehož v průběhu hry plynula i nastřelená tyčka Hrbáčkovi branky. Další z mnoha pokusů útočného dua Ondrůj a Sliva končili buď v jeho rukavicích a nebo těsně mimo bránu. Jak plynula druhá půle utkání, tak se zápas začal i více vyostřovat z čehož pramenila v 60′ minutě potyčka po faulu Staňka, za kterou obdržel žlutou kartu. V 67′ minutě proběhlo druhé střídání na domácí straně, kdy hrací plochu opustil Honza Jančík, kterého nahradil mladý Vojta Lankaš. S přibývajícími minutami bylo vidět, že Ořechov se jen tak nechce spokojit s prohrou v prvním zápase po zimní pomlce a navíc pod novým vedením. Byl to Jan Vaněk, který jakoby chytl druhý dech a začal kormidlovat hru Ořechova. Agresivní hrou domácích, kteří se snažili po průnicích Vaňka a Cvingráfa za každou cenu změnit stav utkání se však čím dál tím více otevírala obrana, která byla do té doby poměrně lépe zkorigovaná dvojicí Buček a Svat než na začátku zápasu i přes fakt, že se hostující stále dokázali dostat do zakončení. (Právě Svat s Bučkem si dokázali ve druhé půlce v některých situacích dobře poradit s rychlostí soupeře.) Otevřenou hru domácích chtěl nejdříve potrestat střelou z vápna k pravé tyči hostující hráč, avšak s tou si domácí brankář poradil. S čím si už ale Ořechovští neporadili, byl v 81′ minutě únik dvou hráčů Měnína, z které upravil Lukáš Zeman konečné skóre na 3:0 pro Měnín.

Utkání vyhrál vcelku zaslouženě Měnín jelikož byl právě on tím týmem s větší dominancí v prakticky celém zápase a proto jim patří naše gratulace. Ořechovským klukům přejeme hodně štěstí v následujících zápasech a především pak hned za týden v sobotu 30.3., kdy se postaví ve Zbýšově proti místnímu výběru.

Pozápasový rozhovor s trenérem Ořechova, Mgr. Petrem Vaníčkem:
  • Jak by jste zhodnotil zimní přípravu?
  • Zimní příprava proběhla dle plánu a jsme s ní spokojeni. Jediné negativum byl zdravotní stav některých hráčů, který se podepsal na celkové účasti v přípravě a tím pádem ovlivňuje aktuální výkonnost nejen jich ale i celého týmu.
  • Jak vnímáte hráče, kteří již v klubu působili před Vaším příchodem a jak by jste zhodnotil i nově přivedené posily?
  • Přiznám se, že jsem osobně neznal ani jednoho hráče, pro ně to byla výhoda, pro mě nevýhoda. Všichni ale měli možnost v přípravě ukázat své možnosti a schopnosti. Jako důležitý bod vnímám zdravou kabinu a dobrou partu kluků, kteří se chtějí zlepšovat a vyhrávat. Jaké jsou naše možnosti se ukáže už v jarní sezóně, kterou si pak následně vyhodnotíme a nastavíme cíle na další období.  Noví hráči zapadli dobře a záleží jen na nich, zda budou pro tým přínosem.
  • Co říkáte na hodnocení a průběh zápasu? Například v jakých fázích zápasu jste byli horším týmem a nebo naopak v čem vidíte potencionální sílu?
  • Na první domácí mistrovské utkání jsme se těšili a věřili jsme, že budeme schopni ho zvládnout. Sportovně však musíme uznat, že byl soupeř lepší. Rozhodla kvalita na jejich straně, kdy jsme především nestíhali rychlostně a z toho pramenili naše individuální chyby a následně proměněné šance soupeře. Soupeř hrál jednoduše a my jsme nebyli schopni v průběhu celého zápasu naši hru zpřesnit, vyhrávat některé důležité souboje o míč a dostávat se více do brankových příležitostí.
  • Myslíte si tedy, že konečný stav 3:0 ve prospěch Měnínu je přijatelný výsledek?
  • Ano, konečný stav utkání odpovídal průběhu hry.
  • Byla podle Vás marodka některých hráčů problémem, který se také odrazil na výsledku zápasu?
  • Jak už to v těchto soutěžích bývá, pokud Vám ze sestavy vypadnou dva klíčoví hráči, ovlivňuje to kvalitu hry celého týmu, ale přesto jsme věřili, že to zvládneme lépe.
  • V prvním poločase proběhlo brzké střídání Denčeva za Skoupého, řeknete nám důvod Vašeho rozhodnutí?
  • Brzké střídaní Denčeva byla reakce na hru soupeře, kdy jsme rychlostně nezachytávali jejich náběhy za obranu a kdy Martin Březina se s vynucenou rolí pravého stopera nevyrovnával úplně nejlépe, proto jsme Martina vrátili na jeho pozici krajního obránce místo Denčeva, který není tak rychlý jako Martin a na stopera posunuli zkušeného Lukáše Svata. Díky tomu se hra zlepšila, ale bohužel nevedla k otočení výsledku.
  • Učiníte do příštího zápasu razantní změnu taktiky či sestavy?
  • Určitě v dalším utkání nebudeme ustupovat od naší hry a dělat razantní změny v sestavě. Klukům věříme a těšíme se na další utkání, které chceme vyhrát.

Děkujeme trenérovi Vaníčkovi za rozhovor a přejeme hodně úspěchů v dalších zápasech jemu i jeho svěřencím.